Tallinn väärib Euroopalikku peatänavat

Kas magistraal või euroopalik, XXI sajandile kohane linnaruum? Tallinna Peatänava projekt annab Tallinnale vabariigi juubeliks kaasaegse inimkeskse peatänava.

Peatänava projekti eesmärk on luua veel sel kümnendil Tallinna südalinna kaasaegne, 21. sajandisse sobilik inimkeskne linnaruum. See tähendab Pärnu maantee ja Narva maantee südalinnapoolsete otste ühendamist inimsõbralikuks, jagatud linnaruumi põhimõttel sündinud tervikuks. Sündiv Peatänav kasutab tänavaruumi heaperemehelikult, luues jalakäijate kui jalgratturite jaoks turvalise ja meeldiva keskkonna, arvestades ka ühistranspordi- ja autoliikluse huve ning piirkonna ettevõtjate vajadusi.

Miks?

Sest kuus aastakümmet autostumist on kogu maailma linnad viinud ummikseisu, surudes inimesi üha rohkem seinte äärde.Kuidas?

Andes osa linnaruumist inimestele tagasi, vähendades ja rahustades autoliiklust ning luues keskkonna elava tänavakultuuri ja -äri arenguks.Millal?

Peatänava visioonikonkursi mõlemad etapid, nii peatänava kui külgneva piirkonna konkursid, toimuvad 2016. aasta jooksul. Esimesed tulemused linnaruumis valmivad 2018. aastaks.Kes?

Peatänava visioonikonkursi korraldab Eesti Arhitektuurikeskus koos Tallinna linnaga. Projekti toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, AS Tallinna Sadam, AS Viru Keskus jpt.


Vaata nägemust tulevasest Tallinna Peatänavast!

Jagatud ruum paneb linna elama


Magistraal või...?

Tallinna sisulisel peatänaval – Pärnu mnt ja Narva mnt alguses – magistraal, mida on üle poole sajandi planeeritud ühe mõttega: autode lisandudes peavad jalakäijad ruumi tegema.Linnaruum inimestele tagasi

Kopenhageni, Malmö, New Yorki, Lubljana, Göteborgi, Strasbourgi jt näited kinnitavad, et linnaruum saab uue elu, kui magistraali asemele luua inimkeskne, turvaline ja kvaliteetne linnaruum.Liikluskaost ei teki

Rohkem sõiduradu pole kusagil ummikute probleemi lahendanud. Kuid läbimõeldult tehes pole magistraali asemele jagatud, turvalise linnaruumi loomine ka kusagil kardetud liikluskaost tekitanud.


Peatänava skeem

Peatänava skeem